Awards and prizes

Recent awards and prizes

2013

Institute Awards

  • NSW Premier's Award for Revitalising Regional NSW for the TAFE Western Connect Initiative
  • Institute Innovation Award at the 2013 TAFE NSW Gili Awards
  • Bronze Status in the Sustainability Advantage Program

Staff Awards

  • Connie Ah See, Aboriginal Staff Member of the Year at the TAFE NSW Gili Awards
  • Kate Baxter, Meritorious Service to Aboriginal Education and Training at the TAFE NSW Gili Awards

 Student Awards

  • Danni Johnson, State Medalist for the Diploma of Nursing
  • Jerayke Goolagong, Achievement Awards at the TAFE NSW Gili Awards

 

2012

Institute Awards

  • Institute Award at the 2012 TAFE NSW Gili Awards
  • Project of the Year at the TAFE NSW Excellence and Innovation Awards for the TAFE Western Connect Initiative

Staff Awards

  • Ian Manchester, was named the Vocational Teacher/Trainer of the Year at the Western Region Training Awards

 Student Awards

  • Toneya Flanagan, Community Services Bathurst was named winner of the Student Achievement Award at the 2012 TAFE NSW Gili Awards
  • Alice Hutchin, Music Yarradamarra was named winner of the Encouragement Award at the 2012 TAFE NSW Gili Awards
  • Samantha Hanley, Aboriginal Health Work Orange was named winner of the Academic Award at the 2012 TAFE NSW Gili Awards and Vocational Student of the Year at the Western Region Training Awards
  • Megan Smith, Aboriginal Health Work Wellington was named Trainee of the Year at the 2012 TAFE NSW Gili Awards

2011

Institute Awards

  • Institute Award at the 2011 TAFE NSW Gili Awards
  • Industry Partnership Award, for the IPROWD program, at the 2011 TAFE NSW Gili Awards
  • The Bathurst Area of Colleges recieved an Award of Excellence the Learning for Sustainability Awards for their utility reduction strategy

Staff Awards

  • Phil Redenbach, NECA National Award for Excellence in Teaching, in Electrical Trades
  • Tracy Goodwin, was named the Teacher/Trainer of the Year at the Western NSW Training Awards

Student Awards

  • Ben Houghton, who won the Gold Medal for Electrical Installation at the International Worldskills Competition in London
  • Lester Tibbles, who won the Bronze Medal for Bricklaying at the International Worldskills Competition in London
  • Michael Theobold, who won a Bronze Medal as part of the Manufacturing Team Challenge at the International Worldskills Competition in London
  • Kodie Keed was named the Trainee of the Year at the 2011 TAFE NSW Gili Awards
  • Kerry Jenkins, Automotive Training Board 2011 Motorcycle Apprentice Award.

2010

Institute Awards

  • 2010 Quality Project of the Year and winner of Excellence in Learning Outcomes at the 2010 TAFE NSW Quality Awards, for the ‘From Little Things Big Things Grow' partnership with the Greater Western Area Health Service to train Aboriginal Health Workers
  •  Winner of the Teaching and Learning Practices category at the 2010 TAFE NSW Quality Awards for the Fast Track Hairdressing Apprenticeships program
  • Winner of the Safety and Environmental Sustainability category at the 2010 TAFE NSW Quality Awards, in partnership with TAFE NSW Training and Education Support, for the Education for Sustainability Teacher and Student Induction programs
  • In partnership with the e2 schools in Orange, won a Schools First Impact Award
  • NSW VET in Schools Excellence Award at the NSW Training Awards for a partnership with Country Rugby League and schools
  • National Winner of the campaign category at the Australian Training Marketing Awards, for the FATE vs TAFE advertising campaign
  • printWest and the Training and Education Support Unit in Orange received an Award for Excellence for the Education for Sustainability Induction Program as part of the Department of Education and Training Year of Learning for Sustainability awards
  • The Minister Assisting the Minister for Health (Mental Health) Award for Excellence in the Provision of Mental Health Services in partnership with the Greater Western Area Health Service
  • The Broken Hill Tourism and Hospitality section won the 2010 Savour Australia Restaurant and Catering Awards for Excellence - Regional NSW and was a finalist in the Regional NSW Awards for Excellence
  • Country Energy 'Shiny Halo Award' for taking action to build a resilient future for Central NSW
  • TAFE Western (the Macquarie Region team) won the Evatt Shield at the WorldSkills Australia National Competition 2010.  The Shield is awarded to the region with the best overall score for all competitors.

Student Awards

  • Juanita Wighton, Aboriginal Student of the Year at the Western Region Training Awards, and Trainee of the Year at the TAFE NSW Gili Awards
  • Lester Tibbles, won the Gold medal for Bricklaying at the WorldSkills Australia National Competition 2010
  • Benjamin Houghton, won the Gold medal for Electrical Installation at the WorldSkills Australia National Competition 2010
  • Micheal Theobald, won the Silver medal for Electrical Control at the WorldSkills Australia National Competition 2010
  • Benjamin Magennis won the Bronze medal for Electrical Control at the WorldSkills Australia National Competition 2010
  • Aaron Manvell won the Bronze medal for Signcraft at the WorldSkills Australia National Competition 2010

Staff Awards

  • Peter Nakitch from Bathurst TAFE Library was Highly Commended for the Individual Excellence Award at the TAFE NSW 2010 Library Excellence Awards.